Redmi Pad 2 4G EEA (koto) HyperOS OS3.0.4.0.WOWEUXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.4.0.WOWEUXM stable update for Redmi Pad 2 4G EEA with codename koto. If you're looking for other Redmi Pad 2 4G EEA HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi Pad 2 4G EEA (koto) HyperOS OS3.0.4.0.WOWEUXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi Pad 2 4G EEA HyperOS OS3.0.4.0.WOWEUXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 4G EEA |
| Codename | koto |
| HyperOS Version | OS3.0.4.0.WOWEUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 5.5 GB |
| Date | 2026-03-30 |
| File Name | koto_eea_global-ota_full-OS3.0.4.0.WOWEUXM-user-16.0-f65a6d2ee7.zip |
| MD5 | f65a6d2ee7e2e01f220ef852988d1e79 |
HyperOS OS3.0.4.0.WOWEUXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
Redmi Pad 2 4G EEA HyperOS OS3.0.4.0.WOWEUXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 4G EEA |
| Codename | koto |
| HyperOS Version | OS3.0.4.0.WOWEUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 5.5 GB |
| Date | 2026-03-30 |
| File Name | koto_eea_global-ota_incremental-OS3.0.3.0.WOWEUXM-OS3.0.4.0.WOWEUXM-user-16.0-4184f30eb9.zip |
HyperOS OS3.0.4.0.WOWEUXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
Redmi Pad 2 4G EEA HyperOS OS3.0.4.0.WOWEUXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 4G EEA |
| Codename | koto |
| HyperOS Version | OS3.0.4.0.WOWEUXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 7.2 GB |
| Date | 2026-03-20 |
| File Name | koto_eea_global_images_OS3.0.4.0.WOWEUXM_20260320.0000.00_16.0_eea_6c2ae638bc.tgz |
| MD5 | 6c2ae638bc140bb14bcf08348b87f484 |
HyperOS OS3.0.4.0.WOWEUXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.