Redmi Pad 2 4G India (koto) HyperOS OS3.0.2.0.WOWINXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.2.0.WOWINXM stable update for Redmi Pad 2 4G India with codename koto. If you're looking for other Redmi Pad 2 4G India HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi Pad 2 4G India (koto) HyperOS OS3.0.2.0.WOWINXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi Pad 2 4G India HyperOS OS3.0.2.0.WOWINXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 4G India |
| Codename | koto |
| HyperOS Version | OS3.0.2.0.WOWINXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 5.3 GB |
| Date | 2026-04-21 |
| File Name | koto_in_global-ota_full-OS3.0.2.0.WOWINXM-user-16.0-1b9da00e63.zip |
| MD5 | 1b9da00e634742fd10dc62efc1c0438a |
HyperOS OS3.0.2.0.WOWINXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to April 2026. Increased system security.
Redmi Pad 2 4G India HyperOS OS3.0.2.0.WOWINXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 4G India |
| Codename | koto |
| HyperOS Version | OS3.0.2.0.WOWINXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 5.3 GB |
| Date | 2026-04-21 |
| File Name | koto_in_global-ota_incremental-OS3.0.1.0.WOWINXM-OS3.0.2.0.WOWINXM-user-16.0-275a1d80e6.zip |
HyperOS OS3.0.2.0.WOWINXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to April 2026. Increased system security.
Redmi Pad 2 4G India HyperOS OS3.0.2.0.WOWINXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 4G India |
| Codename | koto |
| HyperOS Version | OS3.0.2.0.WOWINXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 6.5 GB |
| Date | 2026-04-13 |
| File Name | koto_in_global_images_OS3.0.2.0.WOWINXM_20260413.0000.00_16.0_in_151398e033.tgz |
| MD5 | 151398e0331d93cefbc5123b4ee68fd4 |
HyperOS OS3.0.2.0.WOWINXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to April 2026. Increased system security.