Redmi A5 / POCO C71 India (serenity) MIUI A15.0.16.0.VGWINXM Update
On this page, you can download the official MIUI A15.0.16.0.VGWINXM stable update for Redmi A5 / POCO C71 India with codename serenity. If you're looking for other Redmi A5 / POCO C71 India MIUI ROM updates, please check here.
If you're looking to download MIUI ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi A5 / POCO C71 India (serenity) MIUI A15.0.16.0.VGWINXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi A5 / POCO C71 India MIUI A15.0.16.0.VGWINXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi A5 / POCO C71 India |
| Codename | serenity |
| MIUI Version | A15.0.16.0.VGWINXM |
| Android Version | 15.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 3.0 GB |
| Date | 2026-05-15 |
| File Name | miui_SERENITYINGlobal_A15.0.16.0.VGWINXM_69ecb32a40_15.0.zip |
| MD5 | 69ecb32a40175ac3b6bf2b235f4a27eb |
MIUI A15.0.16.0.VGWINXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to May 2026. Increased system security.
Redmi A5 / POCO C71 India MIUI A15.0.16.0.VGWINXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi A5 / POCO C71 India |
| Codename | serenity |
| MIUI Version | A15.0.16.0.VGWINXM |
| Android Version | 15.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 3.0 GB |
| Date | 2026-05-15 |
| File Name | miui-blockota-serenity_in_global-A15.0.15.0.VGWINXM-A15.0.16.0.VGWINXM-9babf5c6a8-15.0.zip |
MIUI A15.0.16.0.VGWINXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to May 2026. Increased system security.
Redmi A5 / POCO C71 India MIUI A15.0.16.0.VGWINXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi A5 / POCO C71 India |
| Codename | serenity |
| MIUI Version | A15.0.16.0.VGWINXM |
| Android Version | 15.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 3.6 GB |
| Date | 2026-05-08 |
| File Name | serenity_in_global-images-A15.0.16.0.VGWINXM-user-20260508.0000.00-15.0-in-56df7bd8aa.tgz |
| MD5 | 56df7bd8aa32545a67503714b0d32ab4 |
MIUI A15.0.16.0.VGWINXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to May 2026. Increased system security.