Redmi A5 / POCO C71 Russia (serenity) MIUI A15.0.13.0.VGWRUXM Update
On this page, you can download the official MIUI A15.0.13.0.VGWRUXM stable update for Redmi A5 / POCO C71 Russia with codename serenity. If you're looking for other Redmi A5 / POCO C71 Russia MIUI ROM updates, please check here.
If you're looking to download MIUI ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi A5 / POCO C71 Russia (serenity) MIUI A15.0.13.0.VGWRUXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi A5 / POCO C71 Russia MIUI A15.0.13.0.VGWRUXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi A5 / POCO C71 Russia |
| Codename | serenity |
| MIUI Version | A15.0.13.0.VGWRUXM |
| Android Version | 15.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 3.0 GB |
| Date | 2026-05-15 |
| File Name | miui_SERENITYRUGlobal_A15.0.13.0.VGWRUXM_acb702c5e2_15.0.zip |
| MD5 | acb702c5e297475cc8ea8deae43291de |
MIUI A15.0.13.0.VGWRUXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to May 2026. Increased system security.
Redmi A5 / POCO C71 Russia MIUI A15.0.13.0.VGWRUXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi A5 / POCO C71 Russia |
| Codename | serenity |
| MIUI Version | A15.0.13.0.VGWRUXM |
| Android Version | 15.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 3.0 GB |
| Date | 2026-05-15 |
| File Name | miui-blockota-serenity_ru_global-A15.0.12.0.VGWRUXM-A15.0.13.0.VGWRUXM-4d6b757308-15.0.zip |
MIUI A15.0.13.0.VGWRUXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to May 2026. Increased system security.
Redmi A5 / POCO C71 Russia MIUI A15.0.13.0.VGWRUXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi A5 / POCO C71 Russia |
| Codename | serenity |
| MIUI Version | A15.0.13.0.VGWRUXM |
| Android Version | 15.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 3.9 GB |
| Date | 2026-05-08 |
| File Name | serenity_ru_global-images-A15.0.13.0.VGWRUXM-user-20260508.0000.00-15.0-ru-6ab5dbd033.tgz |
| MD5 | 6ab5dbd033c86195d7d32d42ef9509ab |
MIUI A15.0.13.0.VGWRUXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to May 2026. Increased system security.