Xiaomi Civi 2 / 13 Lite EEA (ziyi) HyperOS OS3.0.3.0.VLLEUXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.3.0.VLLEUXM stable update for Xiaomi Civi 2 / 13 Lite EEA with codename ziyi. If you're looking for other Xiaomi Civi 2 / 13 Lite EEA HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Xiaomi Civi 2 / 13 Lite EEA (ziyi) HyperOS OS3.0.3.0.VLLEUXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Xiaomi Civi 2 / 13 Lite EEA HyperOS OS3.0.3.0.VLLEUXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Xiaomi Civi 2 / 13 Lite EEA |
| Codename | ziyi |
| HyperOS Version | OS3.0.3.0.VLLEUXM |
| Android Version | 15.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 5.9 GB |
| Date | 2026-03-20 |
| File Name | ziyi_eea_global-ota_full-OS3.0.3.0.VLLEUXM-user-15.0-7c684d0ba9.zip |
| MD5 | 7c684d0ba93f594c963c7af7b697e537 |
HyperOS OS3.0.3.0.VLLEUXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Fix: Improved system stability to prevent occasional app crashes
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
Xiaomi Civi 2 / 13 Lite EEA HyperOS OS3.0.3.0.VLLEUXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Xiaomi Civi 2 / 13 Lite EEA |
| Codename | ziyi |
| HyperOS Version | OS3.0.3.0.VLLEUXM |
| Android Version | 15.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 5.9 GB |
| Date | 2026-03-20 |
| File Name | ziyi_eea_global-ota_incremental-OS3.0.2.0.VLLEUXM-OS3.0.3.0.VLLEUXM-user-15.0-e2dc738650.zip |
HyperOS OS3.0.3.0.VLLEUXM Incremental Update - Changelog
[System]
Fix: Improved system stability to prevent occasional app crashes
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
Xiaomi Civi 2 / 13 Lite EEA HyperOS OS3.0.3.0.VLLEUXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Xiaomi Civi 2 / 13 Lite EEA |
| Codename | ziyi |
| HyperOS Version | OS3.0.3.0.VLLEUXM |
| Android Version | 15.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 7.4 GB |
| Date | 2026-03-15 |
| File Name | ziyi_eea_global_images_OS3.0.3.0.VLLEUXM_20260315.0000.00_15.0_eea_c2b1da369f.tgz |
| MD5 | c2b1da369f67c0582f59ebfa3b7a1863 |
HyperOS OS3.0.3.0.VLLEUXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Fix: Improved system stability to prevent occasional app crashes
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.