Xiaomi Civi 2 / 13 Lite Global (ziyi) HyperOS OS3.0.2.0.VLLMIXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.2.0.VLLMIXM stable update for Xiaomi Civi 2 / 13 Lite Global with codename ziyi. If you're looking for other Xiaomi Civi 2 / 13 Lite Global HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Xiaomi Civi 2 / 13 Lite Global (ziyi) HyperOS OS3.0.2.0.VLLMIXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Xiaomi Civi 2 / 13 Lite Global HyperOS OS3.0.2.0.VLLMIXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Xiaomi Civi 2 / 13 Lite Global |
| Codename | ziyi |
| HyperOS Version | OS3.0.2.0.VLLMIXM |
| Android Version | 15.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 5.8 GB |
| Date | 2026-03-20 |
| File Name | ziyi_global-ota_full-OS3.0.2.0.VLLMIXM-user-15.0-b375505990.zip |
| MD5 | b3755059909de9048f54e092655fcb07 |
HyperOS OS3.0.2.0.VLLMIXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Fix: Improved system stability to prevent occasional app crashes
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
Xiaomi Civi 2 / 13 Lite Global HyperOS OS3.0.2.0.VLLMIXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Xiaomi Civi 2 / 13 Lite Global |
| Codename | ziyi |
| HyperOS Version | OS3.0.2.0.VLLMIXM |
| Android Version | 15.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 5.8 GB |
| Date | 2026-03-20 |
| File Name | ziyi_global-ota_incremental-OS3.0.1.0.VLLMIXM-OS3.0.2.0.VLLMIXM-user-15.0-5ee5b33f53.zip |
HyperOS OS3.0.2.0.VLLMIXM Incremental Update - Changelog
[System]
Fix: Improved system stability to prevent occasional app crashes
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
Xiaomi Civi 2 / 13 Lite Global HyperOS OS3.0.2.0.VLLMIXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Xiaomi Civi 2 / 13 Lite Global |
| Codename | ziyi |
| HyperOS Version | OS3.0.2.0.VLLMIXM |
| Android Version | 15.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 7.4 GB |
| Date | 2026-03-16 |
| File Name | ziyi_global_images_OS3.0.2.0.VLLMIXM_20260316.0000.00_15.0_global_410264389f.tgz |
| MD5 | 410264389fc2959d3210a3c43b495643 |
HyperOS OS3.0.2.0.VLLMIXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Fix: Improved system stability to prevent occasional app crashes
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.