Redmi Note 13 Pro+ 5G EEA (zircon) HyperOS OS3.0.5.0.WNOEUXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.5.0.WNOEUXM stable update for Redmi Note 13 Pro+ 5G EEA with codename zircon. If you're looking for other Redmi Note 13 Pro+ 5G EEA HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi Note 13 Pro+ 5G EEA (zircon) HyperOS OS3.0.5.0.WNOEUXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi Note 13 Pro+ 5G EEA HyperOS OS3.0.5.0.WNOEUXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 13 Pro+ 5G EEA |
| Codename | zircon |
| HyperOS Version | OS3.0.5.0.WNOEUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.5 GB |
| Date | 2026-03-05 |
| File Name | zircon_eea_global-ota_full-OS3.0.5.0.WNOEUXM-user-16.0-dadc68466f.zip |
| MD5 | dadc68466fac35d91c8d6c4beda85368 |
HyperOS OS3.0.5.0.WNOEUXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to February 2026. Increased system security.
Redmi Note 13 Pro+ 5G EEA HyperOS OS3.0.5.0.WNOEUXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 13 Pro+ 5G EEA |
| Codename | zircon |
| HyperOS Version | OS3.0.5.0.WNOEUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.5 GB |
| Date | 2026-03-05 |
| File Name | zircon_eea_global-ota_incremental-OS3.0.4.0.WNOEUXM-OS3.0.5.0.WNOEUXM-user-16.0-fb9a6146ac.zip |
HyperOS OS3.0.5.0.WNOEUXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to February 2026. Increased system security.
Redmi Note 13 Pro+ 5G EEA HyperOS OS3.0.5.0.WNOEUXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 13 Pro+ 5G EEA |
| Codename | zircon |
| HyperOS Version | OS3.0.5.0.WNOEUXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 8.9 GB |
| Date | 2026-02-03 |
| File Name | zircon_eea_global_images_OS3.0.5.0.WNOEUXM_20260203.0000.00_16.0_eea_571cdf86b1.tgz |
| MD5 | 571cdf86b126d088e430df1a80f89790 |
HyperOS OS3.0.5.0.WNOEUXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to February 2026. Increased system security.