Redmi Note 13 Pro+ 5G Global (zircon) HyperOS OS3.0.3.0.WNOMIXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.3.0.WNOMIXM stable update for Redmi Note 13 Pro+ 5G Global with codename zircon. If you're looking for other Redmi Note 13 Pro+ 5G Global HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi Note 13 Pro+ 5G Global (zircon) HyperOS OS3.0.3.0.WNOMIXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi Note 13 Pro+ 5G Global HyperOS OS3.0.3.0.WNOMIXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 13 Pro+ 5G Global |
| Codename | zircon |
| HyperOS Version | OS3.0.3.0.WNOMIXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.5 GB |
| Date | 2026-02-12 |
| File Name | zircon_global-ota_full-OS3.0.3.0.WNOMIXM-user-16.0-64f9d977e5.zip |
| MD5 | 64f9d977e56c8813813a2f241c784ed4 |
HyperOS OS3.0.3.0.WNOMIXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to February 2026. Increased system security.
Redmi Note 13 Pro+ 5G Global HyperOS OS3.0.3.0.WNOMIXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 13 Pro+ 5G Global |
| Codename | zircon |
| HyperOS Version | OS3.0.3.0.WNOMIXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.5 GB |
| Date | 2026-02-12 |
| File Name | zircon_global-ota_incremental-OS3.0.2.0.WNOMIXM-OS3.0.3.0.WNOMIXM-user-16.0-b59b43ef81.zip |
HyperOS OS3.0.3.0.WNOMIXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to February 2026. Increased system security.
Redmi Note 13 Pro+ 5G Global HyperOS OS3.0.3.0.WNOMIXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 13 Pro+ 5G Global |
| Codename | zircon |
| HyperOS Version | OS3.0.3.0.WNOMIXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 9.4 GB |
| Date | 2026-02-03 |
| File Name | zircon_global_images_OS3.0.3.0.WNOMIXM_20260203.0000.00_16.0_global_9270cc5bbe.tgz |
| MD5 | 9270cc5bbe50feeee0e6ba9453632313 |
HyperOS OS3.0.3.0.WNOMIXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to February 2026. Increased system security.