Redmi Note 13 Pro+ 5G Turkey (zircon) HyperOS OS3.0.2.0.WNOTRXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.2.0.WNOTRXM stable update for Redmi Note 13 Pro+ 5G Turkey with codename zircon. If you're looking for other Redmi Note 13 Pro+ 5G Turkey HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi Note 13 Pro+ 5G Turkey (zircon) HyperOS OS3.0.2.0.WNOTRXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi Note 13 Pro+ 5G Turkey HyperOS OS3.0.2.0.WNOTRXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 13 Pro+ 5G Turkey |
| Codename | zircon |
| HyperOS Version | OS3.0.2.0.WNOTRXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.4 GB |
| Date | 2026-04-13 |
| File Name | zircon_tr_global-ota_full-OS3.0.2.0.WNOTRXM-user-16.0-52e1b72a39.zip |
| MD5 | 52e1b72a399c53789d5157056dcc3784 |
HyperOS OS3.0.2.0.WNOTRXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to April 2026. Increased system security.
Redmi Note 13 Pro+ 5G Turkey HyperOS OS3.0.2.0.WNOTRXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 13 Pro+ 5G Turkey |
| Codename | zircon |
| HyperOS Version | OS3.0.2.0.WNOTRXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.4 GB |
| Date | 2026-04-13 |
| File Name | zircon_tr_global-ota_incremental-OS3.0.1.0.WNOTRXM-OS3.0.2.0.WNOTRXM-user-16.0-21d02f6eae.zip |
HyperOS OS3.0.2.0.WNOTRXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to April 2026. Increased system security.
Redmi Note 13 Pro+ 5G Turkey HyperOS OS3.0.2.0.WNOTRXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 13 Pro+ 5G Turkey |
| Codename | zircon |
| HyperOS Version | OS3.0.2.0.WNOTRXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 8.5 GB |
| Date | 2026-04-01 |
| File Name | zircon_tr_global_images_OS3.0.2.0.WNOTRXM_20260401.0000.00_16.0_tr_1164a94446.tgz |
| MD5 | 1164a944467679d05957437884ff9b13 |
HyperOS OS3.0.2.0.WNOTRXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to April 2026. Increased system security.