Xiaomi Pad 8 EEA (yupei) HyperOS OS3.0.303.0.WPZEUXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.303.0.WPZEUXM stable update for Xiaomi Pad 8 EEA with codename yupei. If you're looking for other Xiaomi Pad 8 EEA HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Xiaomi Pad 8 EEA (yupei) HyperOS OS3.0.303.0.WPZEUXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Xiaomi Pad 8 EEA HyperOS OS3.0.303.0.WPZEUXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Xiaomi Pad 8 EEA |
| Codename | yupei |
| HyperOS Version | OS3.0.303.0.WPZEUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.8 GB |
| Date | 2026-04-16 |
| File Name | yupei_eea_global-ota_full-OS3.0.303.0.WPZEUXM-user-16.0-5f79d3323a.zip |
| MD5 | 5f79d3323ab495ad9ff3002914a391d1 |
HyperOS OS3.0.303.0.WPZEUXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
Xiaomi Pad 8 EEA HyperOS OS3.0.303.0.WPZEUXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Xiaomi Pad 8 EEA |
| Codename | yupei |
| HyperOS Version | OS3.0.303.0.WPZEUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.8 GB |
| Date | 2026-04-16 |
| File Name | yupei_eea_global-ota_incremental-OS3.0.301.0.WPZEUXM-OS3.0.303.0.WPZEUXM-user-16.0-644dc0c5f3.zip |
HyperOS OS3.0.303.0.WPZEUXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
Xiaomi Pad 8 EEA HyperOS OS3.0.303.0.WPZEUXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Xiaomi Pad 8 EEA |
| Codename | yupei |
| HyperOS Version | OS3.0.303.0.WPZEUXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 8.3 GB |
| Date | 2026-04-07 |
| File Name | yupei_eea_global_images_OS3.0.303.0.WPZEUXM_20260407.0000.00_16.0_eea_cde066df15.tgz |
| MD5 | cde066df15e16caa9093f051dc901fe2 |
HyperOS OS3.0.303.0.WPZEUXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.