Xiaomi Pad 8 Global (yupei) HyperOS OS3.0.302.0.WPZMIXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.302.0.WPZMIXM stable update for Xiaomi Pad 8 Global with codename yupei. If you're looking for other Xiaomi Pad 8 Global HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Xiaomi Pad 8 Global (yupei) HyperOS OS3.0.302.0.WPZMIXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Xiaomi Pad 8 Global HyperOS OS3.0.302.0.WPZMIXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Xiaomi Pad 8 Global |
| Codename | yupei |
| HyperOS Version | OS3.0.302.0.WPZMIXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 8.2 GB |
| Date | 2026-04-16 |
| File Name | yupei_global-ota_full-OS3.0.302.0.WPZMIXM-user-16.0-731bf6984c.zip |
| MD5 | 731bf6984ccbc1abbef65a8dc504dffe |
HyperOS OS3.0.302.0.WPZMIXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
Xiaomi Pad 8 Global HyperOS OS3.0.302.0.WPZMIXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Xiaomi Pad 8 Global |
| Codename | yupei |
| HyperOS Version | OS3.0.302.0.WPZMIXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 8.2 GB |
| Date | 2026-04-16 |
| File Name | yupei_global-ota_incremental-OS3.0.301.0.WPZMIXM-OS3.0.302.0.WPZMIXM-user-16.0-0f97046a2a.zip |
HyperOS OS3.0.302.0.WPZMIXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
Xiaomi Pad 8 Global HyperOS OS3.0.302.0.WPZMIXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Xiaomi Pad 8 Global |
| Codename | yupei |
| HyperOS Version | OS3.0.302.0.WPZMIXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 10.2 GB |
| Date | 2026-04-07 |
| File Name | yupei_global_images_OS3.0.302.0.WPZMIXM_20260407.0000.00_16.0_global_00ecb4c7de.tgz |
| MD5 | 00ecb4c7de294f6b88d4e84e01c095ec |
HyperOS OS3.0.302.0.WPZMIXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.