Xiaomi Pad 8 China (yupei) HyperOS OS3.0.12.0.WPZCNXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.12.0.WPZCNXM stable update for Xiaomi Pad 8 China with codename yupei. If you're looking for other Xiaomi Pad 8 China HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Xiaomi Pad 8 China (yupei) HyperOS OS3.0.12.0.WPZCNXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Xiaomi Pad 8 China HyperOS OS3.0.12.0.WPZCNXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Xiaomi Pad 8 China |
| Codename | yupei |
| HyperOS Version | OS3.0.12.0.WPZCNXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 9.4 GB |
| Date | 2026-02-04 |
| File Name | yupei-ota_full-OS3.0.12.0.WPZCNXM-user-16.0-a2eb78c92f.zip |
| MD5 | a2eb78c92f7b7ae524403de9cd669297 |
HyperOS OS3.0.12.0.WPZCNXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to January 2026. Increased system security.
Xiaomi Pad 8 China HyperOS OS3.0.12.0.WPZCNXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Xiaomi Pad 8 China |
| Codename | yupei |
| HyperOS Version | OS3.0.12.0.WPZCNXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 9.4 GB |
| Date | 2026-02-04 |
| File Name | yupei-ota_incremental-OS3.0.11.0.WPZCNXM-OS3.0.12.0.WPZCNXM-user-16.0-003bf30953.zip |
HyperOS OS3.0.12.0.WPZCNXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to January 2026. Increased system security.
Xiaomi Pad 8 China HyperOS OS3.0.12.0.WPZCNXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Xiaomi Pad 8 China |
| Codename | yupei |
| HyperOS Version | OS3.0.12.0.WPZCNXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 10.9 GB |
| Date | 2026-01-23 |
| File Name | yupei_images_OS3.0.12.0.WPZCNXM_20260123.0000.00_16.0_cn_f55ee187a1.tgz |
| MD5 | f55ee187a1af0d2893344280fdceccc3 |
HyperOS OS3.0.12.0.WPZCNXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to January 2026. Increased system security.