Redmi 17 5G / Redmi R70m China (somalia) HyperOS OS3.0.10.0.WBWCNXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.10.0.WBWCNXM stable update for Redmi 17 5G / Redmi R70m China with codename somalia. If you're looking for other Redmi 17 5G / Redmi R70m China HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi 17 5G / Redmi R70m China (somalia) HyperOS OS3.0.10.0.WBWCNXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi 17 5G / Redmi R70m China HyperOS OS3.0.10.0.WBWCNXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi 17 5G / Redmi R70m China |
| Codename | somalia |
| HyperOS Version | OS3.0.10.0.WBWCNXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 5.3 GB |
| Date | 2026-05-12 |
| File Name | somalia-ota_full-OS3.0.10.0.WBWCNXM-user-16.0-ce35185c4a.zip |
| MD5 | ce35185c4a0675b88d849cbe76f59dc1 |
HyperOS OS3.0.10.0.WBWCNXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to May 2026. Increased system security.
Redmi 17 5G / Redmi R70m China HyperOS OS3.0.10.0.WBWCNXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi 17 5G / Redmi R70m China |
| Codename | somalia |
| HyperOS Version | OS3.0.10.0.WBWCNXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 5.3 GB |
| Date | 2026-05-12 |
| File Name | somalia-ota_incremental-OS3.0.6.0.WBWCNXM-OS3.0.10.0.WBWCNXM-user-16.0-36c83de8b1.zip |
HyperOS OS3.0.10.0.WBWCNXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to May 2026. Increased system security.
Redmi 17 5G / Redmi R70m China HyperOS OS3.0.10.0.WBWCNXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi 17 5G / Redmi R70m China |
| Codename | somalia |
| HyperOS Version | OS3.0.10.0.WBWCNXM |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 7.6 GB |
| Date | 2026-05-12 |
| File Name | somalia-images-OS3.0.10.0.WBWCNXM-user-20260512.0000.00-16.0-cn-ddd28f6c4b.tgz |
| MD5 | ddd28f6c4b9ee2fd70076942f2b75328 |
HyperOS OS3.0.10.0.WBWCNXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to May 2026. Increased system security.