Xiaomi Pad 8 Pro China (piano) HyperOS OS3.0.11.0.WPYCNXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.11.0.WPYCNXM stable update for Xiaomi Pad 8 Pro China with codename piano. If you're looking for other Xiaomi Pad 8 Pro China HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Xiaomi Pad 8 Pro China (piano) HyperOS OS3.0.11.0.WPYCNXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Xiaomi Pad 8 Pro China HyperOS OS3.0.11.0.WPYCNXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Xiaomi Pad 8 Pro China |
| Codename | piano |
| HyperOS Version | OS3.0.11.0.WPYCNXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 9.7 GB |
| Date | 2026-02-04 |
| File Name | piano-ota_full-OS3.0.11.0.WPYCNXM-user-16.0-1491cbf14d.zip |
| MD5 | 1491cbf14d394d01c516150ffd27cce7 |
HyperOS OS3.0.11.0.WPYCNXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to January 2026. Increased system security.
Xiaomi Pad 8 Pro China HyperOS OS3.0.11.0.WPYCNXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Xiaomi Pad 8 Pro China |
| Codename | piano |
| HyperOS Version | OS3.0.11.0.WPYCNXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 9.7 GB |
| Date | 2026-02-04 |
| File Name | piano-ota_incremental-OS3.0.10.0.WPYCNXM-OS3.0.11.0.WPYCNXM-user-16.0-4dcd8a22b0.zip |
HyperOS OS3.0.11.0.WPYCNXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to January 2026. Increased system security.
Xiaomi Pad 8 Pro China HyperOS OS3.0.11.0.WPYCNXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Xiaomi Pad 8 Pro China |
| Codename | piano |
| HyperOS Version | OS3.0.11.0.WPYCNXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 11.1 GB |
| Date | 2026-01-23 |
| File Name | piano_images_OS3.0.11.0.WPYCNXM_20260123.0000.00_16.0_cn_8fb9d81046.tgz |
| MD5 | 8fb9d81046ccb070f64c50336dcb8bc8 |
HyperOS OS3.0.11.0.WPYCNXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to January 2026. Increased system security.