Redmi Turbo 3 China (peridot) HyperOS OS3.0.9.0.WNPCNXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.9.0.WNPCNXM stable update for Redmi Turbo 3 China with codename peridot. If you're looking for other Redmi Turbo 3 China HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi Turbo 3 China (peridot) HyperOS OS3.0.9.0.WNPCNXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi Turbo 3 China HyperOS OS3.0.9.0.WNPCNXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Turbo 3 China |
| Codename | peridot |
| HyperOS Version | OS3.0.9.0.WNPCNXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 7.0 GB |
| Date | 2026-03-24 |
| File Name | peridot-ota_full-OS3.0.9.0.WNPCNXM-user-16.0-f0180ea7b4.zip |
| MD5 | f0180ea7b47775cac93af3384129aa8d |
HyperOS OS3.0.9.0.WNPCNXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to February 2026. Increased system security.
Redmi Turbo 3 China HyperOS OS3.0.9.0.WNPCNXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi Turbo 3 China |
| Codename | peridot |
| HyperOS Version | OS3.0.9.0.WNPCNXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 7.0 GB |
| Date | 2026-03-24 |
| File Name | peridot-ota_incremental-OS3.0.7.0.WNPCNXM-OS3.0.9.0.WNPCNXM-user-16.0-e7d6dd54f5.zip |
HyperOS OS3.0.9.0.WNPCNXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to February 2026. Increased system security.
Redmi Turbo 3 China HyperOS OS3.0.9.0.WNPCNXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Turbo 3 China |
| Codename | peridot |
| HyperOS Version | OS3.0.9.0.WNPCNXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 8.8 GB |
| Date | 2026-03-17 |
| File Name | peridot_images_OS3.0.9.0.WNPCNXM_20260317.0000.00_16.0_cn_6b095b3efe.tgz |
| MD5 | 6b095b3efe52bc95d478169f8fded278 |
HyperOS OS3.0.9.0.WNPCNXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to February 2026. Increased system security.