Redmi Pad 2 Pro 5G EEA (organ) HyperOS OS3.0.6.0.WPXEUXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.6.0.WPXEUXM stable update for Redmi Pad 2 Pro 5G EEA with codename organ. If you're looking for other Redmi Pad 2 Pro 5G EEA HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi Pad 2 Pro 5G EEA (organ) HyperOS OS3.0.6.0.WPXEUXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi Pad 2 Pro 5G EEA HyperOS OS3.0.6.0.WPXEUXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 Pro 5G EEA |
| Codename | organ |
| HyperOS Version | OS3.0.6.0.WPXEUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 5.0 GB |
| Date | 2026-05-08 |
| File Name | organ_eea_global-ota_full-OS3.0.6.0.WPXEUXM-user-16.0-84e01b3cab.zip |
| MD5 | 84e01b3cab56dd8497489315e3085c6c |
HyperOS OS3.0.6.0.WPXEUXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to May 2026. Increased system security.
Redmi Pad 2 Pro 5G EEA HyperOS OS3.0.6.0.WPXEUXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 Pro 5G EEA |
| Codename | organ |
| HyperOS Version | OS3.0.6.0.WPXEUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 5.0 GB |
| Date | 2026-05-08 |
| File Name | organ_eea_global-ota_incremental-OS3.0.5.0.WPXEUXM-OS3.0.6.0.WPXEUXM-user-16.0-2a52570576.zip |
HyperOS OS3.0.6.0.WPXEUXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to May 2026. Increased system security.
Redmi Pad 2 Pro 5G EEA HyperOS OS3.0.6.0.WPXEUXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 Pro 5G EEA |
| Codename | organ |
| HyperOS Version | OS3.0.6.0.WPXEUXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 6.5 GB |
| Date | 2026-04-28 |
| File Name | organ_eea_global_images_OS3.0.6.0.WPXEUXM_20260428.0000.00_16.0_eea_016363a733.tgz |
| MD5 | 016363a73364af5f5e11af8f0332813d |
HyperOS OS3.0.6.0.WPXEUXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to May 2026. Increased system security.