Redmi Pad 2 Pro 5G Global (organ) HyperOS OS3.0.5.0.WPXMIXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.5.0.WPXMIXM stable update for Redmi Pad 2 Pro 5G Global with codename organ. If you're looking for other Redmi Pad 2 Pro 5G Global HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi Pad 2 Pro 5G Global (organ) HyperOS OS3.0.5.0.WPXMIXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi Pad 2 Pro 5G Global HyperOS OS3.0.5.0.WPXMIXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 Pro 5G Global |
| Codename | organ |
| HyperOS Version | OS3.0.5.0.WPXMIXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 5.0 GB |
| Date | 2026-04-13 |
| File Name | organ_global-ota_full-OS3.0.5.0.WPXMIXM-user-16.0-348c87eeff.zip |
| MD5 | 348c87eeff3f38dc610991e00c69f9ae |
HyperOS OS3.0.5.0.WPXMIXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
Redmi Pad 2 Pro 5G Global HyperOS OS3.0.5.0.WPXMIXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 Pro 5G Global |
| Codename | organ |
| HyperOS Version | OS3.0.5.0.WPXMIXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 5.0 GB |
| Date | 2026-04-13 |
| File Name | organ_global-ota_incremental-OS3.0.4.0.WPXMIXM-OS3.0.5.0.WPXMIXM-user-16.0-71f6b4ea19.zip |
HyperOS OS3.0.5.0.WPXMIXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
Redmi Pad 2 Pro 5G Global HyperOS OS3.0.5.0.WPXMIXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 Pro 5G Global |
| Codename | organ |
| HyperOS Version | OS3.0.5.0.WPXMIXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 7.0 GB |
| Date | 2026-03-31 |
| File Name | organ_global_images_OS3.0.5.0.WPXMIXM_20260331.0000.00_16.0_global_c92eaa7f0c.tgz |
| MD5 | c92eaa7f0ce5766e6c85ffc000526c8b |
HyperOS OS3.0.5.0.WPXMIXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.