POCO X8 Pro Global (klee) HyperOS OS3.0.5.0.WPJMIXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.5.0.WPJMIXM stable update for POCO X8 Pro Global with codename klee. If you're looking for other POCO X8 Pro Global HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All POCO X8 Pro Global (klee) HyperOS OS3.0.5.0.WPJMIXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
POCO X8 Pro Global HyperOS OS3.0.5.0.WPJMIXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | POCO X8 Pro Global |
| Codename | klee |
| HyperOS Version | OS3.0.5.0.WPJMIXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 7.1 GB |
| Date | 2026-04-17 |
| File Name | klee_global-ota_full-OS3.0.5.0.WPJMIXM-user-16.0-fdcd033531.zip |
| MD5 | fdcd033531734f2694f93746e2cc648a |
HyperOS OS3.0.5.0.WPJMIXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
[Themes]
New: Default theme fully refreshed with redesigned icons for a sharper, more detailed look. Note: This update will change the default theme. You can switch back to the old version in Personalization > Themes.
POCO X8 Pro Global HyperOS OS3.0.5.0.WPJMIXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | POCO X8 Pro Global |
| Codename | klee |
| HyperOS Version | OS3.0.5.0.WPJMIXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 7.1 GB |
| Date | 2026-04-17 |
| File Name | klee_global-ota_incremental-OS3.0.4.0.WPJMIXM-OS3.0.5.0.WPJMIXM-user-16.0-043e59cfe0.zip |
HyperOS OS3.0.5.0.WPJMIXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
[Themes]
New: Default theme fully refreshed with redesigned icons for a sharper, more detailed look. Note: This update will change the default theme. You can switch back to the old version in Personalization > Themes.
POCO X8 Pro Global HyperOS OS3.0.5.0.WPJMIXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | POCO X8 Pro Global |
| Codename | klee |
| HyperOS Version | OS3.0.5.0.WPJMIXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 10.8 GB |
| Date | 2026-03-28 |
| File Name | klee_global_images_OS3.0.5.0.WPJMIXM_20260328.0000.00_16.0_global_8fdfad0755.tgz |
| MD5 | 8fdfad0755e8dd25b4d0b50ec5e27783 |
HyperOS OS3.0.5.0.WPJMIXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
[Themes]
New: Default theme fully refreshed with redesigned icons for a sharper, more detailed look. Note: This update will change the default theme. You can switch back to the old version in Personalization > Themes.