POCO X8 Pro Russia (klee) HyperOS OS3.0.4.0.WPJRUXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.4.0.WPJRUXM stable update for POCO X8 Pro Russia with codename klee. If you're looking for other POCO X8 Pro Russia HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All POCO X8 Pro Russia (klee) HyperOS OS3.0.4.0.WPJRUXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
POCO X8 Pro Russia HyperOS OS3.0.4.0.WPJRUXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | POCO X8 Pro Russia |
| Codename | klee |
| HyperOS Version | OS3.0.4.0.WPJRUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.9 GB |
| Date | 2026-04-17 |
| File Name | klee_ru_global-ota_full-OS3.0.4.0.WPJRUXM-user-16.0-24fc42d167.zip |
| MD5 | 24fc42d167a27af2f8930b5aaebd351f |
HyperOS OS3.0.4.0.WPJRUXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
[Themes]
New: Default theme fully refreshed with redesigned icons for a sharper, more detailed look. Note: This update will change the default theme. You can switch back to the old version in Personalization > Themes.
POCO X8 Pro Russia HyperOS OS3.0.4.0.WPJRUXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | POCO X8 Pro Russia |
| Codename | klee |
| HyperOS Version | OS3.0.4.0.WPJRUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.9 GB |
| Date | 2026-04-17 |
| File Name | klee_ru_global-ota_incremental-OS3.0.3.0.WPJRUXM-OS3.0.4.0.WPJRUXM-user-16.0-7bc222d7e6.zip |
HyperOS OS3.0.4.0.WPJRUXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
[Themes]
New: Default theme fully refreshed with redesigned icons for a sharper, more detailed look. Note: This update will change the default theme. You can switch back to the old version in Personalization > Themes.
POCO X8 Pro Russia HyperOS OS3.0.4.0.WPJRUXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | POCO X8 Pro Russia |
| Codename | klee |
| HyperOS Version | OS3.0.4.0.WPJRUXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 10.7 GB |
| Date | 2026-03-28 |
| File Name | klee_ru_global_images_OS3.0.4.0.WPJRUXM_20260328.0000.00_16.0_ru_a26ce9c05c.tgz |
| MD5 | a26ce9c05c58b60f76cd7781fac49ded |
HyperOS OS3.0.4.0.WPJRUXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
[Themes]
New: Default theme fully refreshed with redesigned icons for a sharper, more detailed look. Note: This update will change the default theme. You can switch back to the old version in Personalization > Themes.