MIX Fold 4 China (goku) HyperOS OS3.0.305.0.WNVCNXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.305.0.WNVCNXM stable update for MIX Fold 4 China with codename goku. If you're looking for other MIX Fold 4 China HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All MIX Fold 4 China (goku) HyperOS OS3.0.305.0.WNVCNXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
MIX Fold 4 China HyperOS OS3.0.305.0.WNVCNXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | MIX Fold 4 China |
| Codename | goku |
| HyperOS Version | OS3.0.305.0.WNVCNXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 7.8 GB |
| Date | 2026-04-30 |
| File Name | goku-ota_full-OS3.0.305.0.WNVCNXM-user-16.0-b5a4679667.zip |
| MD5 | b5a46796670fa9a5b8175e533a770bf5 |
HyperOS OS3.0.305.0.WNVCNXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to April 2026. Increased system security.
MIX Fold 4 China HyperOS OS3.0.305.0.WNVCNXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | MIX Fold 4 China |
| Codename | goku |
| HyperOS Version | OS3.0.305.0.WNVCNXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 7.8 GB |
| Date | 2026-04-30 |
| File Name | goku-ota_incremental-OS3.0.304.0.WNVCNXM-OS3.0.305.0.WNVCNXM-user-16.0-511e5fb7f6.zip |
HyperOS OS3.0.305.0.WNVCNXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to April 2026. Increased system security.
MIX Fold 4 China HyperOS OS3.0.305.0.WNVCNXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | MIX Fold 4 China |
| Codename | goku |
| HyperOS Version | OS3.0.305.0.WNVCNXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 9.7 GB |
| Date | 2026-04-24 |
| File Name | goku_images_OS3.0.305.0.WNVCNXM_20260424.0000.00_16.0_cn_e7b2d8134b.tgz |
| MD5 | e7b2d8134ba3dc409857247a5d8da58f |
HyperOS OS3.0.305.0.WNVCNXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to April 2026. Increased system security.