Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 EEA (flute) HyperOS OS3.0.5.0.WPWEUXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.5.0.WPWEUXM stable update for Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 EEA with codename flute. If you're looking for other Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 EEA HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 EEA (flute) HyperOS OS3.0.5.0.WPWEUXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 EEA HyperOS OS3.0.5.0.WPWEUXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 EEA |
| Codename | flute |
| HyperOS Version | OS3.0.5.0.WPWEUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 4.9 GB |
| Date | 2026-03-17 |
| File Name | flute_eea_global-ota_full-OS3.0.5.0.WPWEUXM-user-16.0-60815844bc.zip |
| MD5 | 60815844bc581456f520fa71532d454d |
HyperOS OS3.0.5.0.WPWEUXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to February 2026. Increased system security.
Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 EEA HyperOS OS3.0.5.0.WPWEUXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 EEA |
| Codename | flute |
| HyperOS Version | OS3.0.5.0.WPWEUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 4.9 GB |
| Date | 2026-03-17 |
| File Name | flute_eea_global-ota_incremental-OS3.0.4.0.WPWEUXM-OS3.0.5.0.WPWEUXM-user-16.0-48d8aa8573.zip |
HyperOS OS3.0.5.0.WPWEUXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to February 2026. Increased system security.
Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 EEA HyperOS OS3.0.5.0.WPWEUXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 EEA |
| Codename | flute |
| HyperOS Version | OS3.0.5.0.WPWEUXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 6.5 GB |
| Date | 2026-03-11 |
| File Name | flute_eea_global_images_OS3.0.5.0.WPWEUXM_20260311.0000.00_16.0_eea_bbca95a0ac.tgz |
| MD5 | bbca95a0ac9c1bf921a4075308554f3e |
HyperOS OS3.0.5.0.WPWEUXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to February 2026. Increased system security.