Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Russia (flute) HyperOS OS3.0.4.0.WPWRUXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.4.0.WPWRUXM stable update for Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Russia with codename flute. If you're looking for other Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Russia HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Russia (flute) HyperOS OS3.0.4.0.WPWRUXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Russia HyperOS OS3.0.4.0.WPWRUXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Russia |
| Codename | flute |
| HyperOS Version | OS3.0.4.0.WPWRUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 4.9 GB |
| Date | 2026-04-13 |
| File Name | flute_ru_global-ota_full-OS3.0.4.0.WPWRUXM-user-16.0-e0120d5eaa.zip |
| MD5 | e0120d5eaa58697c6d705d5102caea1c |
HyperOS OS3.0.4.0.WPWRUXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Russia HyperOS OS3.0.4.0.WPWRUXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Russia |
| Codename | flute |
| HyperOS Version | OS3.0.4.0.WPWRUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 4.9 GB |
| Date | 2026-04-13 |
| File Name | flute_ru_global-ota_incremental-OS3.0.3.0.WPWRUXM-OS3.0.4.0.WPWRUXM-user-16.0-e362b2ceb6.zip |
HyperOS OS3.0.4.0.WPWRUXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Russia HyperOS OS3.0.4.0.WPWRUXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Russia |
| Codename | flute |
| HyperOS Version | OS3.0.4.0.WPWRUXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 7.1 GB |
| Date | 2026-03-31 |
| File Name | flute_ru_global_images_OS3.0.4.0.WPWRUXM_20260331.0000.00_16.0_ru_7f9230e1e9.tgz |
| MD5 | 7f9230e1e9539dd3a22781d8312b5e19 |
HyperOS OS3.0.4.0.WPWRUXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.