Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Global (flute) HyperOS OS3.0.3.0.WPWMIXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.3.0.WPWMIXM stable update for Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Global with codename flute. If you're looking for other Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Global HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Global (flute) HyperOS OS3.0.3.0.WPWMIXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Global HyperOS OS3.0.3.0.WPWMIXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Global |
| Codename | flute |
| HyperOS Version | OS3.0.3.0.WPWMIXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 4.9 GB |
| Date | 2026-04-13 |
| File Name | flute_global-ota_full-OS3.0.3.0.WPWMIXM-user-16.0-230782daf4.zip |
| MD5 | 230782daf43c7c611b72fceaa4e7c3bb |
HyperOS OS3.0.3.0.WPWMIXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Global HyperOS OS3.0.3.0.WPWMIXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Global |
| Codename | flute |
| HyperOS Version | OS3.0.3.0.WPWMIXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 4.9 GB |
| Date | 2026-04-13 |
| File Name | flute_global-ota_incremental-OS3.0.2.0.WPWMIXM-OS3.0.3.0.WPWMIXM-user-16.0-d3e6fc81a6.zip |
HyperOS OS3.0.3.0.WPWMIXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Global HyperOS OS3.0.3.0.WPWMIXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Pad 2 Pro / POCO Pad M1 Global |
| Codename | flute |
| HyperOS Version | OS3.0.3.0.WPWMIXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 6.9 GB |
| Date | 2026-03-31 |
| File Name | flute_global_images_OS3.0.3.0.WPWMIXM_20260331.0000.00_16.0_global_dc01f97ca8.tgz |
| MD5 | dc01f97ca8d5425cdda0b462bb2c537b |
HyperOS OS3.0.3.0.WPWMIXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.