Redmi 12C / POCO C55 EEA (earth) HyperOS OS1.0.16.0.UCVEUXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS1.0.16.0.UCVEUXM stable update for Redmi 12C / POCO C55 EEA with codename earth. If you're looking for other Redmi 12C / POCO C55 EEA HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi 12C / POCO C55 EEA (earth) HyperOS OS1.0.16.0.UCVEUXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi 12C / POCO C55 EEA HyperOS OS1.0.16.0.UCVEUXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi 12C / POCO C55 EEA |
| Codename | earth |
| HyperOS Version | OS1.0.16.0.UCVEUXM |
| Android Version | 14.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 4.2 GB |
| Date | 2026-03-13 |
| File Name | miui_EARTHEEAGlobal_OS1.0.16.0.UCVEUXM_630d7a6ede_14.0.zip |
| MD5 | 630d7a6ede4eab13b81c9acd46e9bcc8 |
HyperOS OS1.0.16.0.UCVEUXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to February 2026. Increased system security.
Redmi 12C / POCO C55 EEA HyperOS OS1.0.16.0.UCVEUXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi 12C / POCO C55 EEA |
| Codename | earth |
| HyperOS Version | OS1.0.16.0.UCVEUXM |
| Android Version | 14.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 4.2 GB |
| Date | 2026-03-13 |
| File Name | miui-blockota-earth_eea_global-OS1.0.15.0.UCVEUXM-OS1.0.16.0.UCVEUXM-a7e5e03615-14.0.zip |
HyperOS OS1.0.16.0.UCVEUXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to February 2026. Increased system security.
Redmi 12C / POCO C55 EEA HyperOS OS1.0.16.0.UCVEUXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi 12C / POCO C55 EEA |
| Codename | earth |
| HyperOS Version | OS1.0.16.0.UCVEUXM |
| Android Version | 14.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 6.2 GB |
| Date | 2026-03-03 |
| File Name | earth_eea_global_images_OS1.0.16.0.UCVEUXM_20260303.0000.00_14.0_eea_361333de1f.tgz |
| MD5 | 361333de1f5d83b4a33260ff4e33754a |
HyperOS OS1.0.16.0.UCVEUXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to February 2026. Increased system security.