POCO X8 Pro Max EEA (dash) HyperOS OS3.0.3.0.WPLEUXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.3.0.WPLEUXM stable update for POCO X8 Pro Max EEA with codename dash. If you're looking for other POCO X8 Pro Max EEA HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All POCO X8 Pro Max EEA (dash) HyperOS OS3.0.3.0.WPLEUXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
POCO X8 Pro Max EEA HyperOS OS3.0.3.0.WPLEUXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | POCO X8 Pro Max EEA |
| Codename | dash |
| HyperOS Version | OS3.0.3.0.WPLEUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 7.2 GB |
| Date | 2026-04-22 |
| File Name | dash_eea_global-ota_full-OS3.0.3.0.WPLEUXM-user-16.0-fda72667e9.zip |
| MD5 | fda72667e95e89a5a3a9bacd3af5770c |
HyperOS OS3.0.3.0.WPLEUXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
[Themes]
New: All-new themes and icons look sharper and more detailed.
POCO X8 Pro Max EEA HyperOS OS3.0.3.0.WPLEUXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | POCO X8 Pro Max EEA |
| Codename | dash |
| HyperOS Version | OS3.0.3.0.WPLEUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 7.2 GB |
| Date | 2026-04-22 |
| File Name | dash_eea_global-ota_incremental-OS3.0.2.0.WPLEUXM-OS3.0.3.0.WPLEUXM-user-16.0-340aca2718.zip |
HyperOS OS3.0.3.0.WPLEUXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
[Themes]
New: All-new themes and icons look sharper and more detailed.
POCO X8 Pro Max EEA HyperOS OS3.0.3.0.WPLEUXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | POCO X8 Pro Max EEA |
| Codename | dash |
| HyperOS Version | OS3.0.3.0.WPLEUXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 10.1 GB |
| Date | 2026-04-14 |
| File Name | dash_eea_global_images_OS3.0.3.0.WPLEUXM_20260414.0000.00_16.0_eea_7f8cb59c5c.tgz |
| MD5 | 7f8cb59c5c4a37bdf07f2c28079f828f |
HyperOS OS3.0.3.0.WPLEUXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to March 2026. Increased system security.
[Themes]
New: All-new themes and icons look sharper and more detailed.