Redmi Note 14 Pro+ 5G Global (amethyst) HyperOS OS3.0.5.0.WOPMIXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.5.0.WOPMIXM stable update for Redmi Note 14 Pro+ 5G Global with codename amethyst. If you're looking for other Redmi Note 14 Pro+ 5G Global HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi Note 14 Pro+ 5G Global (amethyst) HyperOS OS3.0.5.0.WOPMIXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi Note 14 Pro+ 5G Global HyperOS OS3.0.5.0.WOPMIXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 14 Pro+ 5G Global |
| Codename | amethyst |
| HyperOS Version | OS3.0.5.0.WOPMIXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.0 GB |
| Date | 2026-04-22 |
| File Name | amethyst_global-ota_full-OS3.0.5.0.WOPMIXM-user-16.0-ad20d4e5ce.zip |
| MD5 | ad20d4e5ce4037a4a3ee3b4bd43e70fe |
HyperOS OS3.0.5.0.WOPMIXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Fix: Improved system stability and user experience
Updated the security patch to April 2026. Increased system security.
Redmi Note 14 Pro+ 5G Global HyperOS OS3.0.5.0.WOPMIXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 14 Pro+ 5G Global |
| Codename | amethyst |
| HyperOS Version | OS3.0.5.0.WOPMIXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.0 GB |
| Date | 2026-04-22 |
| File Name | amethyst_global-ota_incremental-OS3.0.4.0.WOPMIXM-OS3.0.5.0.WOPMIXM-user-16.0-c855572552.zip |
HyperOS OS3.0.5.0.WOPMIXM Incremental Update - Changelog
[System]
Fix: Improved system stability and user experience
Updated the security patch to April 2026. Increased system security.
Redmi Note 14 Pro+ 5G Global HyperOS OS3.0.5.0.WOPMIXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 14 Pro+ 5G Global |
| Codename | amethyst |
| HyperOS Version | OS3.0.5.0.WOPMIXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 9.4 GB |
| Date | 2026-04-09 |
| File Name | amethyst_global_images_OS3.0.5.0.WOPMIXM_20260409.0000.00_16.0_global_7ba39a5631.tgz |
| MD5 | 7ba39a56319563543e99217780437752 |
HyperOS OS3.0.5.0.WOPMIXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Fix: Improved system stability and user experience
Updated the security patch to April 2026. Increased system security.