Redmi Note 14 Pro+ 5G India (amethyst) HyperOS OS3.0.5.0.WOPINXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.5.0.WOPINXM stable update for Redmi Note 14 Pro+ 5G India with codename amethyst. If you're looking for other Redmi Note 14 Pro+ 5G India HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi Note 14 Pro+ 5G India (amethyst) HyperOS OS3.0.5.0.WOPINXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi Note 14 Pro+ 5G India HyperOS OS3.0.5.0.WOPINXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 14 Pro+ 5G India |
| Codename | amethyst |
| HyperOS Version | OS3.0.5.0.WOPINXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 5.8 GB |
| Date | 2026-04-29 |
| File Name | amethyst_in_global-ota_full-OS3.0.5.0.WOPINXM-user-16.0-af38fed56b.zip |
| MD5 | af38fed56ba49cb3f6bded8890cb585e |
HyperOS OS3.0.5.0.WOPINXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Fix: Improved system stability and user experience
Updated the security patch to April 2026. Increased system security.
Redmi Note 14 Pro+ 5G India HyperOS OS3.0.5.0.WOPINXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 14 Pro+ 5G India |
| Codename | amethyst |
| HyperOS Version | OS3.0.5.0.WOPINXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 5.8 GB |
| Date | 2026-04-29 |
| File Name | amethyst_in_global-ota_incremental-OS3.0.3.0.WOPINXM-OS3.0.5.0.WOPINXM-user-16.0-5b0f4f6195.zip |
HyperOS OS3.0.5.0.WOPINXM Incremental Update - Changelog
[System]
Fix: Improved system stability and user experience
Updated the security patch to April 2026. Increased system security.
Redmi Note 14 Pro+ 5G India HyperOS OS3.0.5.0.WOPINXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 14 Pro+ 5G India |
| Codename | amethyst |
| HyperOS Version | OS3.0.5.0.WOPINXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 7.5 GB |
| Date | 2026-04-16 |
| File Name | amethyst_in_global_images_OS3.0.5.0.WOPINXM_20260416.0000.00_16.0_in_ac6d33fa64.tgz |
| MD5 | ac6d33fa642260e533123628353d4c8d |
HyperOS OS3.0.5.0.WOPINXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Fix: Improved system stability and user experience
Updated the security patch to April 2026. Increased system security.