Redmi Note 14 Pro+ 5G Global (amethyst) HyperOS OS3.0.4.0.WOPMIXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.4.0.WOPMIXM stable update for Redmi Note 14 Pro+ 5G Global with codename amethyst. If you're looking for other Redmi Note 14 Pro+ 5G Global HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi Note 14 Pro+ 5G Global (amethyst) HyperOS OS3.0.4.0.WOPMIXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi Note 14 Pro+ 5G Global HyperOS OS3.0.4.0.WOPMIXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 14 Pro+ 5G Global |
| Codename | amethyst |
| HyperOS Version | OS3.0.4.0.WOPMIXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.0 GB |
| Date | 2026-02-05 |
| File Name | amethyst_global-ota_full-OS3.0.4.0.WOPMIXM-user-16.0-2bdd4bdf8f.zip |
| MD5 | 2bdd4bdf8f353386133dbd08ac703573 |
HyperOS OS3.0.4.0.WOPMIXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to January 2026. Increased system security.
Redmi Note 14 Pro+ 5G Global HyperOS OS3.0.4.0.WOPMIXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 14 Pro+ 5G Global |
| Codename | amethyst |
| HyperOS Version | OS3.0.4.0.WOPMIXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.0 GB |
| Date | 2026-02-05 |
| File Name | amethyst_global-ota_incremental-OS3.0.3.0.WOPMIXM-OS3.0.4.0.WOPMIXM-user-16.0-5d5d7ecdb8.zip |
HyperOS OS3.0.4.0.WOPMIXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to January 2026. Increased system security.
Redmi Note 14 Pro+ 5G Global HyperOS OS3.0.4.0.WOPMIXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 14 Pro+ 5G Global |
| Codename | amethyst |
| HyperOS Version | OS3.0.4.0.WOPMIXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 9.4 GB |
| Date | 2026-01-21 |
| File Name | amethyst_global_images_OS3.0.4.0.WOPMIXM_20260121.0000.00_16.0_global_b73684119f.tgz |
| MD5 | b73684119f42a6fc20c3d3eece08dd86 |
HyperOS OS3.0.4.0.WOPMIXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to January 2026. Increased system security.