Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA (amethyst) HyperOS OS3.0.4.0.WOPEUXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.4.0.WOPEUXM stable update for Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA with codename amethyst. If you're looking for other Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA (amethyst) HyperOS OS3.0.4.0.WOPEUXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA HyperOS OS3.0.4.0.WOPEUXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA |
| Codename | amethyst |
| HyperOS Version | OS3.0.4.0.WOPEUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.1 GB |
| Date | 2026-04-10 |
| File Name | amethyst_eea_global-ota_full-OS3.0.4.0.WOPEUXM-user-16.0-91b51c82e7.zip |
| MD5 | 91b51c82e7f04b310d2b6bd8e399b42b |
HyperOS OS3.0.4.0.WOPEUXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to April 2026. Increased system security.
Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA HyperOS OS3.0.4.0.WOPEUXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA |
| Codename | amethyst |
| HyperOS Version | OS3.0.4.0.WOPEUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.1 GB |
| Date | 2026-04-10 |
| File Name | amethyst_eea_global-ota_incremental-OS3.0.3.0.WOPEUXM-OS3.0.4.0.WOPEUXM-user-16.0-1828674113.zip |
HyperOS OS3.0.4.0.WOPEUXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to April 2026. Increased system security.
Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA HyperOS OS3.0.4.0.WOPEUXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA |
| Codename | amethyst |
| HyperOS Version | OS3.0.4.0.WOPEUXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 8.3 GB |
| Date | 2026-04-01 |
| File Name | amethyst_eea_global_images_OS3.0.4.0.WOPEUXM_20260401.0000.00_16.0_eea_13245f489a.tgz |
| MD5 | 13245f489a8f7f834e01ea2872fa8713 |
HyperOS OS3.0.4.0.WOPEUXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to April 2026. Increased system security.