Redmi Note 14 Pro+ 5G China (amethyst) HyperOS OS3.0.4.0.WOPCNXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.4.0.WOPCNXM stable update for Redmi Note 14 Pro+ 5G China with codename amethyst. If you're looking for other Redmi Note 14 Pro+ 5G China HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi Note 14 Pro+ 5G China (amethyst) HyperOS OS3.0.4.0.WOPCNXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi Note 14 Pro+ 5G China HyperOS OS3.0.4.0.WOPCNXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 14 Pro+ 5G China |
| Codename | amethyst |
| HyperOS Version | OS3.0.4.0.WOPCNXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.5 GB |
| Date | 2026-02-04 |
| File Name | amethyst-ota_full-OS3.0.4.0.WOPCNXM-user-16.0-4abe570868.zip |
| MD5 | 4abe5708685832fef4c34680d90d9bab |
HyperOS OS3.0.4.0.WOPCNXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to January 2026. Increased system security.
Redmi Note 14 Pro+ 5G China HyperOS OS3.0.4.0.WOPCNXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 14 Pro+ 5G China |
| Codename | amethyst |
| HyperOS Version | OS3.0.4.0.WOPCNXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.5 GB |
| Date | 2026-02-04 |
| File Name | amethyst-ota_incremental-OS3.0.3.0.WOPCNXM-OS3.0.4.0.WOPCNXM-user-16.0-12d8f4ac14.zip |
HyperOS OS3.0.4.0.WOPCNXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to January 2026. Increased system security.
Redmi Note 14 Pro+ 5G China HyperOS OS3.0.4.0.WOPCNXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 14 Pro+ 5G China |
| Codename | amethyst |
| HyperOS Version | OS3.0.4.0.WOPCNXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 8.6 GB |
| Date | 2026-01-22 |
| File Name | amethyst_images_OS3.0.4.0.WOPCNXM_20260122.0000.00_16.0_cn_ea6d475979.tgz |
| MD5 | ea6d47597991cb9fca2d368a07a481ef |
HyperOS OS3.0.4.0.WOPCNXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to January 2026. Increased system security.