Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA (amethyst) HyperOS OS3.0.3.0.WOPEUXM Update
On this page, you can download the official HyperOS OS3.0.3.0.WOPEUXM stable update for Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA with codename amethyst. If you're looking for other Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA HyperOS ROM updates, please check here.
If you're looking to download HyperOS ROM for other Xiaomi, Redmi or POCO device, click here.
Info
All Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA (amethyst) HyperOS OS3.0.3.0.WOPEUXM ROM files offered here are official and untouched. They're not modified, owned, or edited in any manner by MIUI Downloader.
Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA HyperOS OS3.0.3.0.WOPEUXM Recovery ROM
| # Recovery ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA |
| Codename | amethyst |
| HyperOS Version | OS3.0.3.0.WOPEUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.1 GB |
| Date | 2026-02-04 |
| File Name | amethyst_eea_global-ota_full-OS3.0.3.0.WOPEUXM-user-16.0-7f8be5c511.zip |
| MD5 | 7f8be5c511380ccd7579eb9a94787fc5 |
HyperOS OS3.0.3.0.WOPEUXM Recovery ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to January 2026. Increased system security.
Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA HyperOS OS3.0.3.0.WOPEUXM Incremental Update
| # Incremental Update | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA |
| Codename | amethyst |
| HyperOS Version | OS3.0.3.0.WOPEUXM |
| Branch | Stable |
| Type | Recovery |
| Size | 6.1 GB |
| Date | 2026-02-04 |
| File Name | amethyst_eea_global-ota_incremental-OS3.0.2.0.WOPEUXM-OS3.0.3.0.WOPEUXM-user-16.0-6b25d06577.zip |
HyperOS OS3.0.3.0.WOPEUXM Incremental Update - Changelog
[System]
Updated the security patch to January 2026. Increased system security.
Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA HyperOS OS3.0.3.0.WOPEUXM Fastboot ROM
| # Fastboot ROM | |
|---|---|
| Device | Redmi Note 14 Pro+ 5G EEA |
| Codename | amethyst |
| HyperOS Version | OS3.0.3.0.WOPEUXM |
| Android Version | 16.0 |
| Branch | Stable |
| Type | Fastboot |
| Size | 8.3 GB |
| Date | 2026-01-26 |
| File Name | amethyst_eea_global_images_OS3.0.3.0.WOPEUXM_20260126.0000.00_16.0_eea_f62c01fd63.tgz |
| MD5 | f62c01fd63e12cd5294a22ed2821a42c |
HyperOS OS3.0.3.0.WOPEUXM Fastboot ROM - Changelog
[System]
Updated the security patch to January 2026. Increased system security.